“Vorig jaar werden er ruim 1.700 fietsen gestolen in Friesland, maar lang niet iedereen doet aangifte van een gestolen fiets. Het daadwerkelijke aantal diefstallen zal dus een nog stuk hoger zijn dan we weten,” zegt Michel Ypma, expert woonverzekeringen bij Independer. “Daarnaast hebben steeds meer mensen een elektrische fiets. Dat kan de stijging in het aantal geregistreerde fietsdiefstallen deels verklaren. Aangifte doen is namelijk nodig als je een vergoeding wilt van je verzekeraar.”
Hier heb je de meeste kans op fietsendiefstal
Fietsendieven slaan allang niet meer alleen toe in de grote steden. In Friesland werd vorig jaar namelijk in bijna elke gemeente minstens één fiets gestolen. Wel is de kans op fietsdiefstal in de ene woonplaats veel groter dan in de andere.
Van alle Friese gemeenten met meer dan 25 fietsendiefstallen in 2024, gaat het naar verhouding het vaakst mis in Leeuwarden. Hier zijn in één jaar tijd 12,8 fietsendiefstallen gemeld per 1.000 huishoudens, veel meer dan het provinciale gemiddelde van 5,6. Ook in Smallingerland is het oppassen geblazen. De top 5 gemeenten waar je de meeste kans hebt op een gestolen fiets:
Leeuwarden: 12,8 fietsendiefstallen per 1.000 huishoudens
Smallingerland: 9,3 fietsendiefstallen per 1.000 huishoudens
Harlingen: 5,1 fietsendiefstallen per 1.000 huishoudens
Súdwest-Fryslân 4,3 fietsendiefstallen per 1.000 huishoudens
Heerenveen: 4 fietsendiefstallen per 1.000 huishoudens
Benieuwd hoe het zit in jouw gemeente en wil je meer informatie lezen over het onderzoek? Kijk dan op de onderzoekspagina:
https://www.independer.nl/woonverzekering/info/onderzoek/fietsdiefstal-2025
Sterkste daling in Leeuwarden
Fietsendieven sloegen vorig jaar minder vaak toe in Friesland. Er werd in 2024 ruim 1.700 keer aangifte gedaan, een daling van 30 incidenten ten opzichte van een jaar eerder. Toen ging het 1.735 keer mis.
Op lokaal niveau vond de sterkste daling plaats in Leeuwarden. Hier werden in één jaar tijd 855 fietsen ontvreemd, 125 minder dan in 2023. Ook in Heerenveen (-15) en Weststellingwerf (-5) werden in 2024 minder tweewielers gestolen. Voor 8 Friese gemeenten was er minder goed nieuws: hier waren in vorig jaar juist meer fietsendiefstallen. De sterkste toename vond plaats in Súdwest-Fryslân (+40), gevolgd door Waadhoeke (+40).
“Als je fiets uit de achtertuin of schuur wordt gestolen, houd er dan rekening mee dat je niet altijd recht hebt op een vergoeding”, waarschuwt Michel Ypma van Independer. “De voorwaarden en vergoedingen verschillen tussen verzekeraars. Maar de fiets moet bijvoorbeeld altijd op slot staan. Ook als hij in de schuur staat, waarvan de deur al is afgesloten. Bij fietsdiefstal buitenhuis dekt de woonverzekering niets, alleen een fietsverzekering met diefstaldekking biedt dan uitkomst. Kijk dus goed welke verzekering het beste bij je past. Vergelijk deze ook goed op prijs en dekking.”